Haber

Arap Parlamentosu, BMGK’ye “Yahudi yerleşimci milisleri terör listesine koyma” çağrısında bulundu

Arap Parlamentosu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) İsrailli Yahudi yerleşimci milisleri terör listesine almaya davet etti.

Arap Parlamentosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, radikal Yahudi yerleşimci milislerin işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Huwwara kasabası ve diğer bölgelerde gerçekleştirdiği şiddet eylemlerine tepki gösterildi.

Filistinlilere yönelik şiddeti kınayan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yahudi yerleşimcilerin savunmasız Filistinli vatandaşlara yönelik terörü sistematik hale geldi. Yahudi yerleşimciler, kendilerine karşı hiçbir caydırıcı önlem alınmadığı için Filistinlilere ateş etmek, evlerini ve araçlarını yakmak, tarım arazilerine saldırmak gibi suçlar işlemeye devam ediyor.”

Açıklamada, uluslararası toplum ve BMGK’ya, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırılarını derhal durdurmak ve yerleşimci milisleri terör listesine almak için adımlar atması çağrısında bulunuldu.

Yerleşimcilerin Huwvar’a saldırıları

İsrail güçlerinin 22 Şubat’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus’a çok sayıda noktadan baskın düzenlediği bölgede tansiyon yeniden tırmanmıştı.

Nablus’un tarihi Eski Kent bölgesinde bir evin etrafını saran İsrail askerleri, baskını protesto eden Filistinlilere gerçek mermilerle müdahale ederek 1 çocuk ve 2 yaşlı 11 Filistinliyi öldürdü, 6’sı ağır olmak üzere 100’den fazla Filistinliyi yaraladı.

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Huwwara kasabasında Pazar günü düzenlenen silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimcinin öldürülmesinin ardından yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail ordusunun gözetiminde Huwwara’ya gelerek Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları düzenledi.

Yerleşimciler kasabada onlarca ev ve arabayı ateşe vermiş, Filistinlilere saldırmış ve bir kişiyi öldürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu