Ekonomi

Euro bölgesinde perakende satışlar beklentilerin altında kaldı

Euro bölgesinde perakende satışlar Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı, ancak tahminlerin altında kaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin Ocak ayı perakende satış verilerini yayınladı.

Buna göre AB’de perakende satışlar ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 artarken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 azaldı.

Euro Bölgesi’nde perakende satışlar Ocak ayında Aralık ayına göre yüzde 0,3 artarken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 gerileyerek beklentilerin altında kaldı. Ocak ayında perakende satışların aylık yüzde 1 artacağı, yıllık bazda ise yüzde 1,8 azalacağı iddia edildi.

AB ülkeleri arasında Ocak ayında bir önceki aya göre perakende satışlarda en fazla düşüş yüzde 9,8 ile Avusturya, yüzde 1,4 ile Slovakya ve yüzde 0,6 ile Macaristan’da görüldü. En yüksek artış yüzde 4,9 ile Hollanda, yüzde 4,6 ile Lüksemburg ve yüzde 4,1 ile Slovenya’da belirlendi.

Perakende satışlar yıllık bazda Belçika’da yüzde 8,9, Almanya’da yüzde 6,8, Danimarka ve İsveç’te yüzde 5,8 düştü. Slovenya’da yüzde 18,5, Romanya’da yüzde 5,8 ve Malta’da yüzde 5,7 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu