Sağlık

Farklı Görme Bozukluklarına Sahip İnsanların Dünyayı Nasıl Gördüklerini Gösteren Adam

Farklı görme engellerine sahip insanların çevrelerini nasıl gördüklerini hiç merak ettiniz mi? TikTok’ta tek gözünü göremeyen Mike Mulligan isimli adam merakınızı giderecek bir görsel paylaştı. Gelin o manzaralara birlikte bir göz atalım…

Mike Mulligan adında bir adam, görme sorunları olan birinin gözünden hayatın nasıl olduğunu görme fırsatı sundu.

Videonun amacı, tüm görme problemlerinin aynı olmadığını ve insanların sahip oldukları göz durumuna bağlı olarak dünyayı farklı şekillerde gördüklerini göstermekti. Körlükle ilgili büyük bir yanılgının kör olan herkesin zifiri karanlık gördüğünü sanmak olduğunu söyleyen adam, farklı göz hastalıklarına sahip insanların nasıl gördüğünü anlatmaya başladı.

Önce glokomlu birinin nasıl gördüğünü gösterdi.

Glokom, milyonlarca insanı etkileyen ve değişkenlik gösterse de sıklıkla çevresel görüşü etkileyen bir durumdur. Daha sonra kataraktlı birinin görmesini anlattı. Mike, “Katarakt ne kadar şiddetliyse görüş o kadar bulanık,” diye ekledi. Sarı Nokta hastalığı ve Diyabetik Retinopatisi olan bireylerin görüşünü dahil ettikten sonra, ‘Kör olan insanların yalnızca küçük bir yüzdesi hiçbir şey görmez… birçoğunun hala biraz görüşü vardır.’ imajını bitirdi.

İşte o görüntüler:

“Görme yeteneğim için her gün şükrediyorum.”

“Bu video gerçekten aydınlatıcı.”

“Her zaman zifiri karanlık gördüklerini düşünmüştüm, çok bilgilendirici, teşekkürler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu