Haber

Fransa, Burkina Faso’ya yardımı askıya aldı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Burkina Faso’ya yönelik tüm kalkınma yardımlarını ve bütçe desteğini askıya aldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Burkina Faso’ya yapılacak tüm kalkınma yardımları ve bütçe takviyelerinin bir sonraki duyuruya kadar askıya alındığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı’na göre, geçen yıl Burkina Faso için 13 milyon avroluk bütçe yardımı planlandı ve Fransa’nın bu ülkeye yaptığı kalkınma yardımının toplamı 482 milyon avroya ulaştı.

Geçen yıl Ocak ayında ve Eylül ayında olmak üzere iki askeri darbe yaşayan Burkina Faso, bu yıl Ocak ayında Sabre Harekatı kapsamında Fransız askerlerinin ülkeden çekilmesini talep etmişti.

Fransa birliklerini geri çekmeyi kabul etmişti, ancak kalkınma yardımı ve bütçe takviyesi ile devam etti.

Burkina Faso geçtiğimiz günlerde Mali ve Nijer’deki askeri cuntaya desteğini açıkladı.

30 Temmuz’da Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer’deki askeri cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’u serbest bırakması ve görevinin başına dönmesi için bir hafta süre verdi.

ECOWAS, bu süre içinde taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil tüm seçenekleri değerlendireceklerini açıkladı.

Burkina Faso ve Mali de ECOWAS’ı Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine savaş açmak anlamına geleceği konusunda uyardı.

Fransa, 26 Temmuz’da ordu tarafından el konulan Nijer’e 29 Temmuz’da tüm mali yardımları askıya aldı.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

???????

bulanik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu