Haber

İran’ın 12 ilinde 500’e yakın öğrenci daha zehirlendi

3 ayı aşkın süredir genellikle kız okullarında toplu zehirlenme olaylarının görüldüğü İran’da bugün yüzlerce öğrencinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

İran basınına yansıyan haberlere göre, 12 ilde çeşitli okullarda 500’e yakın öğrencide mide bulantısı, halsizlik ve baş dönmesi gibi zehirlenme belirtileri görüldü.

En fazla zehirlenme olayı 138 kişi ile Kohgiluyeh ve Buyer Ahmed illerinde kaydedildi. Ayrıca İsfahan, Gilan, Gülistan, Rezevi Horasan, Loristan, Hemedan, Fars, Kürdistan, Kuzistan, Kazvin ve Mazenderan vilayetlerinde de çok sayıda öğrenci zehirlenme belirtileriyle tedavi altına alındı.

Zehirlenen öğrencilerin büyük çoğunluğunun taburcu edildiği, tedavisine devam edenlerin durumunun yeterli olduğu belirtildi.

İran’da kız okullarında zehirlenme vakası

İran’da 30 Kasım 2022’den bu yana ağırlıklı olarak kız öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda toplu zehirlenme vakaları yaşanıyor. Ülkenin 20’den fazla eyaletinde yaklaşık 100 gün içinde 3 binden fazla öğrencinin zehirlendiği belirtiliyor. Öğrenciler nefes almada zorluk, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtiler gösterirler.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, şüpheli zehirlenme olaylarını araştırmak üzere 1 Mart’ta İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, İstihbarat Bakanı İsmail Hatib ve Sağlık Bakanı Bahram Aynullahi’yi görevlendirmişti.

Rejim muhaliflerinin tezine göre, kitlesel zehirlenme olaylarının arkasında İran yönetimi içinde kadınların başını çektiği Mahsa Emini gösterilerinin intikamını almak isteyen bazı radikal gruplar var.

Tahran yönetimine yakın kaynaklar ise olaya halkı yönetime karşı kışkırtmayı amaçlayan rejim karşıtı unsurların karıştığını iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu