Yaşam

Pandemiden Kurtulamıyoruz: Kovid-19’un Köpekler Arasında Bulaşabilen En Ölümcül Varyantları Bulundu!

Covid-19 salgınından kurtulamadık demek doğru olur. Güney Kore’de yapılan bir araştırma, Kovid-19’un bazı varyantlarının köpekler arasında bulaşabildiğini ortaya koydu. Detaylar için burada ?

Kaynak:https://www.in Independent.co.uk/asia/ea…

Güney Koreli bir araştırma ekibi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, şiddetli Delta da dahil olmak üzere Covid-19’un belirli varyantları köpekler arasında bulaşabiliyor.

Bildiğiniz gibi SARS-CoV-2 salgını esas olarak insandan insana bulaşma ile tetiklendi. Ancak hayvanlardan insanlara zoonotik viral enfeksiyonlar da dünya çapında bildirilmiştir.

Seul Ulusal Üniversitesi Veterinerlik Okulu’ndan Profesör Song Dae-sub ve Jeonbuk Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacı Yoo Kwang-soo liderliğindeki ortak çalışma, köpekler arasında bulaşmayı bulan ilk çalışma oldu.

Ekip, virüsün Delta ve Omicron varyantlarını burundan çekerek Beagle köpeklerini enfekte etti.

Hindistan’ın Hücresel ve Moleküler Biyoloji Merkezi tarafından geçen yıl yapılan bir araştırma, Omicron’un virüsün henüz ortaya çıkmamış en bulaşıcı varyantlarından biri olmasına rağmen, Delta’nın en ölümcül olanın ortasında olduğunu buldu.

Ekip, insan bağışıklık sistemlerinin Delhi’ye karşı diğer değişkenler kadar etkili bir şekilde savunmak için gereken molekülleri üretemediğini buldu.

24 saat sonra, enfekte köpekler diğer köpeklerle birlikte büyük hayvan izolatörlerinde tutuldu. Araştırmacılar, bir haftadan uzun bir ara verdikten sonra, enfekte olan ve olmayan köpeklerde herhangi bir görünür rastgele semptom tespit edemediler.

10 gün birlikte barındırmanın ardından, histopatolojik inceleme ve viral yük ölçümü için köpeklerin akciğer dokusu toplandı.

Akciğerlerde yapılan bir tahlil, hem enfekte hem de bulaşan köpeklerde mikroskobik lezyonlar gösterdi. Çalışma, “Kan kimyası parametreleri arasında, Omicron ile enfekte köpeklerde kreatin kinaz seviyeleri belirgin şekilde arttı” dedi.

Proliferatif virüslerin köpeklerin burun akıntısı yoluyla yayılabileceği de bulunmuştur.

Çalışma, “Sonuçlarımız, köpeklerin enfeksiyona duyarlı olduğunu ve her iki türü de doğrudan temas yoluyla diğer köpeklere bulaştırabileceğini gösteriyor” dedi.

Araştırmalara göre Sars-CoV-2 veya Ortadoğu solunum sendromu (Mers-CoV) diğer ırklara bulaşabiliyor. Araştırma ekibi, hayvandan insana bulaşmayı önlemek için evcil hayvan aşılarının aktif olarak düşünülmesi gerektiğini öne sürdü.

Korean Herald’da Profesör Song, “Türler ve bireyler arasındaki enfeksiyon tekrarlanırsa, başka bir varyantın olasılığı artar” dedi.

“Evcil hayvanlarda zıt zoonozu önlemek için hayvan aşılarını kullanmayı düşünmenin zamanı geldi.”

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından finanse edilen çalışma, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu