Ekonomi

Rusya’ya narenciye ihracatı 5 yıldır artıyor

Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin verilerine göre Türkiye’den Rusya’ya geçen yıl narenciye ihracatı 429 milyon 655 bin dolara ulaştı.

5 yılda 1 milyar 877 milyon dolarlık dış satış

Türkiye’nin narenciye ihracatında ülkeler bazında ilk sırada yer alan Rusya’ya 2018-2022 döneminde 3 milyon 378 bin ton narenciye gönderildi, 1 milyar 877 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

Rusya’ya 2018’de 298 milyon 860 bin dolar, 2019’da 313 milyon 560 bin dolar, 2020’de 410 milyon 367 bin dolar, 2021’de 424 milyon 821 bin dolar ve 2022’de 429 milyon 655 bin dolar ihracat gerçekleştirildi.

En çok mandalina ihracatı yapıldı

Son 5 yılda en çok mandalina ihracatı Rusya’ya yapılırken, bu ürünü sırasıyla limon, portakal ve greyfurt izledi.

“İhracat altyapımız son derece iyi”

Ulusal Narenciye Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Kaçmaz, Türkiye’de üretilen narenciyelerin birçok ülke tarafından tercih edildiğini söyledi.

En çok Rusya’ya ihraç edildi

Rusya, Ukrayna, Irak, Polonya ve Romanya’nın narenciye için geleneksel pazarlar olduğunu ifade eden Kaçmaz, en çok Rusya’ya ihracat yaptıklarını söyledi.

Coğrafi yakınlık ihracatı kolaylaştırır

Kaçmaz, iki ülkenin coğrafi yakınlığının ihracata olumlu yansıdığını belirterek, şunları kaydetti:

İhracat altyapımız son derece uygundur. Paketleme ve kalite konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Hem üreticimiz hem de ihracatçımız işi dünya standartlarında üretip paketleyebilmektedir. Her türlü donanıma sahibiz. Bu anlamda zorluk yaşamıyoruz. Rusya hem komşumuz hem de yıllardır ihracat yaptığımız ülke. Bu ülkeye ihracat altyapımız son derece elverişli. Nakliyede herhangi bir yük yaşamıyoruz, işleri kısa sürede bu pazara teslim ediyoruz. Bu nedenle ihracatımızda Rusya ilk sırada yer almaktadır. Farklı ülkelere ihracat yapmak için çalışıyoruz. Uzakdoğu ülkelerine ihracatımızı artırmak istiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu