Haber

TİKA, Ukrayna’da Rus saldırılarında zarar gören üniversitenin onarımına destek verdi

Türk İşbirliği ve Bütünleşme Ajansı (TİKA), Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Taras Şevçenko Ulusal Kiev Üniversitesi’nin Rus füze saldırılarında hasar gören pencere ve çerçevelerini taktırdı.

TİKA’dan yapılan açıklamaya göre, Kiev’in merkezinde bulunan üniversitenin camları ve çerçeveleri onarıldı.

Üniversitede düzenlenen törene Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, üniversite rektörü Volodimir Bugrov, TİKA Kiev Koordinatörü Cüneyt Esmer, öğrenciler, gazeteciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Bugrov, üniversitenin cam ve çerçevelerinin Rus saldırıları sonucunda zarar gördüğünü hatırlattı.

Bugrov, kış gelmeden cam ve çerçevelerin Türkiye’nin desteğiyle yenilendiğini belirterek, Türk hükümetine ve halkına teşekkür etti.

Türkiye’nin gerçek bir dost olduğuna dikkati çeken Bugrov, “Üniversitemizin fahri doktora unvanını taşıyan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum.” söz konusu.

Ukrayna’da farklı yardım projeleri yürütüyoruz

Büyükelçi Güldere ise savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Türkiye’nin Ukrayna’da çeşitli alanlarda yardım projeleri yürütmeye devam ettiğini söyledi.

Savaşın başından bu yana Türkiye’den Ukrayna’ya 100’ün üzerinde yardım tırının geldiğini kaydeden Güldere, “Ayrıca gelen talepler çerçevesinde farklı projeleri hayata geçiriyoruz.” terimini kullandı.

Güldere, “Kreşlerin ekipman ihtiyacına cevap veriyoruz. Jeneratör yardımı yapıyoruz. Son iki haftada Ukrayna halkına 180 jeneratör desteği sağladık.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu